Skiatos , 4. - 11. srpna 2019

 

Skiatos  pictures - Tady jsou fotky ze Skiatos                                                                                                  Back to main page - Zpátky na hlavní stranu

 

Na řecký ostrov Skiatos máme pozvání od našich současných nejlepších kamarádů tady v Rijádu – od našeho dvorního zubaře Antonia , jeho ženy Katariny také zubařky a hlavně dvou jejich dcer , Myrto a Eleni . Které jsou nedílnou součástí volnočasových aktivit našich kluků , všichni v podobném věku . Protože Antonio má zaječí úmysly a chce přejít na soukromou praxi do Dánska od příštího května , nebude moc možností , abychom trávili společnou dovolenou , navíc v jejich rodné zemi . Takže obětujeme jeden týden z naší čtyřtýdenní české dovolené ( víc mě šéf přes léto nedá ) a z Vídně , kam snad poprvé jedeme vlastním autem , které bude na parkovišti u letiště ,  letíme s Austrian hodinu a půl také nad Thessaloniki , kde rodina Antonia bydlí a přistáváme na Skiatos , kde pro změnu bydlí Antoniovi kamarádi také z Rijádu , George a Sofia , jejichž děti také chodí do stejné školy v Rijádu jako naši kluci a holky od Antonia .

Bydlíme u Georgové rodiny ve městě, neb u něj v domě přímo na pláži v Achladias bude bydlet Antonio . Prozkoumáváme okolí , je tu dobrá síť autobusového spojení podél jižní , obydlené části ostrova . Funguje výborně také vodní taxi , každou hodinu odjezdy na pláže na jižní části ostrova , vše za pár euro , dohromady max 6 Euro dostat se pro nás všechny kamkoli po trase . Antonio přijíždí z Thessaloniki až za dva dny , pak už nám dělá taxikáře když se potřebujeme dostat kamkoli jinam než jede veřejná doprava . S námi jede ke klášteru Evaggelistrias v horách , na návštěvu za Georgovým bratrem , zaveze nás jak na začátek letištní ranveje , kde jen pozorujeme letadla přistávající asi 10 metrů nad námi tak i na druhou stranu letiště , kde je také veřejná pláž a letadla to zvedají nad touto pláží .. Mezitím většinu času trávíme na pláži u Georgova domu , kde jsou všechny děti pohromadě a kde si půjčují vodní šlapadla , kajaky , paddle boardy a kde si spolu hrají . A my dospělí řešíme všední i nevšední problémy života , my skoro abstinenti maximálně s pivem , ostatní s jejich tsipurem , které chutná stejně jako ouzo .. Na večeře chodíme spolu , jednou pořádá George grilování u něj doma , pak se sejdeme všichni ve městě u maríny , kde je to samá restaurace …Jen si nemůžeme zvyknout na jejich denní režim , kdy oni se před večeří jdou ještě projít po městě , aby začali jíst o půlnoci a do postele okolo třetí s tím , že my máme skoro půl den za ssebou a oni teprve lezou z postelí . Naštěstí jen někdy , dokáží se přizpůsobit i nám a povečeřet v normálním čase . Jen ta kvanta jídla  , co objednají a pak nesní ….  Také se rádi touláme po městě  , ráno při hledání té správné taverny na snídani , večer s davy lidí mezi obchůdky . Také jsme stihli i samostatně pár výletů , dvakrát jsme zajeli lodí na známou pláž Lalaria a jednou sousední Kastro s výletem ke klášteru nad ní , jednou také v Kanapista beach a jednou jsme byli na ostrově Skopolos , kde se natáčel muzikál Mama Mia s Piercem Brosnanem a Meryl Streep . Což bylo něco pro Tobču , který tento muzikál viděl nesčíslněkrát , na samotný výlet jsme jeli lodí , na které se plavil i Pierce Brosnan .. 7 dní na Skiatos úplně stačilo , dost jsme se těšili na výlety na kolech po zeleném a hlavně ne tak parném Česku .